News

Čerešňové hody do júnovej pohody

Zakvitli o mesiac skôr, takže 1. máj bol tohto roku o inej romantike, kvetov mali viac ako inokedy, vyfarbili aj všetko naokolo a pokiaľ ich škorce neobjavili skôr ako dozreli, tak hodovanie je parádne. Reč je o čerešniach, na ktoré sa vždy tešíme, nakoľko po špajzových zásobách sú dosť žiadané. Okrem toho dokážu obohatiť jedálniček zdravej výživy o množstvo pozitív.

ceresne

Zdroj obrázku: Druzicka.sk

 

Čerešňové pozitíva

Hoci by sa mohlo zdať, že čerešne pochádzajú z našich končín, je to len vďaka tomu, že sa tu tak dôkladne zabývali. Čerešňové krásky zavítali do Európy z Malej Ázie za čias Rimanov, no zvykli si tu až v 12. storočí. A čo všetko so sebou priniesli a každoročne prinášajú? Čerešne pôsobia blahodarne nielen svojím zjavom, ale aj zložením. Preto ak svoje zdravé stravovanie chcete obohatiť ešte viac, tu je pár čerešňových pozitív:

očistia a zbavia jedov – znížia cukor v krvi, očistia pečeň i obličky a detoxikujú celý organizmus. A zdravé stravovanie predsa nemôže začať lepšie ako očistou.

posilnia a ochránia – jednou z priorít zdravej výživy je prevencia, ktorú majú čerešne v krvi od svojich prvopočiatkov. Posilnia imunitu, štítnu žľazu aj trávenie, pôsobia preventívne proti rakovine, srdcovo-cievnym ochoreniam, zápalom, ochránia  kĺby, srdce a cievy a nielen tie.

odvodnia a pomáhajú pri chudnutí – a to nielen zbavením tela vody, ale aj inými čerešňovými trikmi. Ak je vaším cieľom aj zbavenie sa tukových zásob, zdravá výživa v čerešňovom prevedení si s tým dá rady hravo aj zdravo.

spomaľujú starnutie – všetkými uvedenými postupmi sa postarajú o prinavrátenie mladistvej rovnováhy do vašej fyzickej schránky. Tak kto by ich nemiloval. J

A ich aplikácia zďaleka nie je obmedzená len na interné dávkovanie, kľudne si z nich môžete vyrobiť aj zábaly, balzamy či masky na pleť, vlasy aj pokožku rúk. Zdravá výživa predsa prospieva aj im.

Čerešne na tanieri aj v pohári

A aby sme nezostali len pri teoretizovaní, pozbierali sme zopár čerešňových tipov z praxe vhodných aj do vašej kuchyne.

polievky a omáčky – studená čerešňová polievka, krémová čerešňová polievka, čerešňové čatní

čerešne ako hlavné menu – čerešňová žemľovka, ryžový nákyp s čerešňami, čerešňové guľky zo zemiakového cesta, čerešňový trhanec, čerešňové palacinky, čerešňové omelety, či dokonca čerešňové halušky

čerešňové koláče a zákusky – bublaniny, mafiny, bábovky, torty, cheesecake,  aj štrúdle

nepečené aj zamrazené – čerešňová zmrzlina, čerešňová panna cotta, ovocný šalát s čerešňami

napenené – čerešňová pena, šľahačkový pohár s čerešňami

čerešňové nátierky – čerešňové džemy, lekvár a marmelády

zavárané aj kandizované čerešne – na horšie časy

čerešňové nápoje – čerešňový shake, smoothie, čerešňové mlieko, čerešňové bowle, čerešňové víno, či koktail

Máte aj vy svojho čerešňového favorita? Dajte nám o ňom vedieť, aby sme ho stihli zakomponovať do nášho zdravého jedálnička ešte v tejto čerešňovej sezóne.

 

tk

 

Enter your keyword