News

Vianočné pečenie za hranicami Slovenska

Vianočné vône na nás číhajú na každom rohu, v kuchyniach sa to len tak hemží všakovakými sladkými lákadlami, a nakoľko vianočným cukrom a dobrotkám z neho sme sa ešte nevenovali, teraz ten dlh vyrovnáme. Minule sme si posvietili na slovenské tradície, dnes mierime do sveta. Zozbierali sme pre vás typické vianočné sladkosti z rôznych krajín. Aj takto chutia Európske Vianoce.

Zdroj obrázku: Impuls.sk

 

Sladké európske Vianoce

Rakúsko – sladká kukuričná kaša s hrozienkami a jablkami poliata čerešňovým likérom zaváňa nielen Vianocami, ale aj zdravou stravou a navyše je nenáročná na prípravu. Čo poviete na takéto spestrenie sviatočného stola?

Maďarsko – svätoštefánsky koláč má v maďarských rodinách skôr podobu skúšania pevnej vôle ako cukroviniek:o) – na 1. Adventnú nedeľu sa položí na kraj stola, kde musí vydržať do 3. kráľov. Nechýbajú však ani klasické perníčky či biskupský chlebík s kandizovaným ovocím.

Rusko – ruské orechy – nie sú orechmi v pravom slova zmysle, ale chuťové zmysly potešia rovnako ako napríklad tulský perník. Medzi sladké jedlá vianočného stola patria aj o čosi zdravšie varianty ako pšeničný nákyp s mandľami, hrozienkami, slivkami, makom a orechmi – Kuťja a kompót zo sušeného ovocia – vzvar.

Poľsko – naši severní susedia nemajú od nás ďaleko nielen vzdialenosťou, ale aj kuchyňou. Makové pupáky poliate mliekom, cukrom alebo medovou vodou a hrozienkami či cestové ušky prešli aj naše hranice.

Nemecko – jablčný závin s čerešňovým kompótom, ovocný šalát s príchuťou šampanského alebo likéru či vaječné pečivo sú typické pre nemecké oblasti. Norimberské perníčky – Lebkuchen – voňavé vianočné perníčky so zázvorom, klinčekmi, škoricou, medom a mandľami s bielkovou polevou sú vyvolávačmi slinkovej reakcie už pri čítaní receptu.

Francúzsko – známe nielen svojou labužníckou podstatou a parížskymi rožkami, servíruje na Vianoce čokoládu na mnoho spôsobov – čokoládové a datlové truffle, čokoládové salámy a rolády, bonbóny. Raz darmo, čokoláda je čokoláda počas celého roka,  no tá vianočná má predsa len špeciálny sviatočný nádych.

Holandsko – holandský plnený mandľový koláčikči orechový koláč. Každopádne v holandských sladkostiach nesmú chýbať typické voňavé koreniny.

Dánsko – sladký ryžový nákyp so zapečenou mandľou znie skôr ako hlavné jedlo, Dáni ho však zvládnu aj vo forme dezertu. S mandľou pre šťastie to nie je až taký problém.

Švédsko – švédska vianočná kaša s jahodovým sirupom sú ďalšími z dielne polotekutých vianočných sladkostí.

Estónsko – estónsky kringel je pletenec posypaný škoricou, ktorý pri zmene múky za farebnejšiu verziu získa nádych zdravej stravy. Vianočné koláčiky posypané kakaom a škoricou – Pipparkogid sú typické pre všetky severské časti Európy.

Veľká Británia – tradičný anglický vianočný koláč pečený v tortovej forme obsahuje množstvo sušeného ovocia, hrozienok, dokonca cherry a šafran. špeciálne je aj jeho servírovanie – pri zhasnutom svetle, poliaty brandy a zapálený sa pred prvým sústom ešte trošku priflambuje :o).

Írsko – mince pies alebo koláčiky so sušeným ovocím a orechami a pre zmenu flambovaný puding.

Španielsko – andalúzsky korenený mandľový koláč s ovocím, maslové placky, citrónová torta s kandizovaným ovocím či pečivo s píniovými jadierkami každoročne prevoňajú španielsky vzduch.

Portugalsko – na oceánskom vianočnom stole vládne kráľov koláč Bolo-Rei s cukrovou polevou a kandizovaným ovocím. Madeira si ho prispôsobila na Bolo de Mel a prizdobila mandľami, čím pripomína medovník.

Taliansko – talianske Panettone je niečo ako biskupský chlebík a bábovka v jednom. Sladké a tradičné talianske Vianoce jednoznačne voňajú a chutia po Panettone.

Chorvátsko – dalmatínske fritule – malé okrúhle hrozienkové vyprážané guľôčky alebo šišky z kysnutého alebo nekysnutého cesta nesmú chýbať na prímorskom vianočnom stole.

Rumunsko – varená pšenica ochutená kandizovaným ovocím, medom a hrozienkami znie nielen sladko a vianočne, ale navyše aj zdravo. Určite nie je na zahodenie odľahčiť vianočné menu aj takýmto spôsobom.

Poznáte ich? Vyskúšali ste? Alebo vám práve teraz priviali závan dovolenky? Podeľte sa s nami o vaše skúsenosti vianočných nielen sladkých tradícií spoza hraníc Slovenska.

Želáme vám sladké a pohodové sviatky.

tk

 

Enter your keyword