News

Zážitková gastronómia v jesennom šate

September a október v našich končinách neznamená len začiatok školského roka, ale aj začiatok vinobrania. A to je už trošku iná káva. Preto kým sa juniori chystajú do školy väčšinou s nevôľou, vyvolení skôr narodení plní elánu vyrážajú do voňajúcich viníc, ktoré sú v prípade úrodného roka zdrojom ich pozitívnej nálady. A tu začína zážitok nielen zberačov hrozna, ale hlavne milovníkov dobrého vína. A nie že by zážitková gastronómia začínala v hlave, ale správne víno k nej jednoznačne patrí.

bufetové menu mäsité

Zdroj obrázkov: Archív Trikostrav

Keď je hrozno dostatočne cukornaté, voňavo aromatické a obsahujúce tie správne kyseliny, čo je zhruba v tomto čase, môže sa zbierať a spracovávať. Výber z hrozna a ľadové vína sa zbierajú aj v novembri a decembri, kedy poznačené prízemným mrazom naberajú tú správnu chuť. Sladké bobule okrem opojného zážitku z vínka poskytujú už vo svojom surovom stave množstvo vitamínov a minerálov s priaznivými účinkami nielen na zmysly, ale aj trávenie, črevá, krvný obraz a energetický boom celého organizmu. Vinohradníctvo je skrátka celá veda, na vrchole ktorej tróni lahodný mok, bez ktorého sa jesenné labužnícke radovánky určite nezaobídu.

Gastronomický zážitok labužníkov

Hoci žijeme v uponáhľanej dobe, kedy fast foody rastú ako huby po daždi, chutná strava a zážitková gastronómia našťastie ešte nevymreli. Práve naopak, skúsenosti dokazujú, že k nim máme stále bližšie. A jesenné zážitky na tanieri sa skutočne oplatí zažiť.

Okrem zberačov vínka si na jeseň prídu na svoje aj lapači vypasených husí :-). Veď pečená husacina nikdy nechutí tak dokonale ako práve s padajúcim lístím, dozrievajúcim hroznom a gaštanmi. Vedeli to už pred cca 100 rokmi, kedy túto tradíciu odkukali od našich rakúskych a nemeckých susedov a začali ju pestovať práve v južných oblastiach Slovenska, kde ju dopestovali na skutočne labužnícku úroveň. Možno vám príde tento zážitok vysoko záťažový pre váš tráviaci trakt, no pri správnom dávkovaní sa obávať nemusíte. Husacina je totiž nielen zdrojom tukov, ale aj bielkovín, draslíka, vápnika a fosforu a tiež vitamínov – A a skupiny B. Ak si k húske naservírujete aj kapustu, vďaka jej vysokému podielu Cčka sa ochránite proti zákerných jesenným vírusom.

Ak nie ste zástancom delenej stravy, ktorá kačku či hus s kapustou povoľuje, a radi si vychutnáte hody kompletne, určite nevynecháte zemiakové lokše. V kurze sú aj knedlíky či už žemľové, zemiakové alebo tradične kysnuté. No kto by ich nemal rád? :o)

Jesenné husacie inšpirácie

Zážitková gastronómia v duchu tradičnej slovenskej kuchyne poteší žalúdky nielen domácich labužníkov. Ak to máte na juh ďaleko a plánujete vyskúšať husacie hody doma, tu je zopár inšpirácií:

pečené – nestarnúca klasika – pečené kačacie stehno

varené a dusené – husacia pečeň na cesnaku, hus s hubami, perkelt

plnené a rolované – s pomarančovou plnkou, plnená jablkami, s gaštanovo-žemľovou plnkou

s omáčkami – na víne, na pomarančoch, s dubákovou omáčkou

na teplo aj na studeno – paštéta z husacej pečene, teriny a terinky typu foie gras

Vaša jesenná zážitková gastronómia môže vyzerať aj takto. Alebo máte svoj overený tip? Inšpirujte nás.

tk

Enter your keyword