News

Fašiangové menu slávnostne

Fašiangy, ako obdobie prechodu medzi dvomi najvýznamnejšími sviatkami a tiež ročnými obdobiami, predstavujú obdobie osláv nielen plesovej smotánky. Ak namiesto naškrobenej plesovej elegancie uprednostňujete karnevaly a ľudové zábavy, dnes budeme hovoriť práve o nich. A nakoľko ide tiež o oslavy, dobré jedlo určené nielen na slávnostné menu, ale aj na bežné obedové menu, k nim bezpodmienečne patrí. Ako teda hodovali na Fašiangy kedysi a čo si z toho môžeme zobrať dnes?

catering - tapas - vegetariánske

Zdroj obrázku: Archív Trikostrav

Karnevalové slávnostné menu

Pri slove Fašiangy zrejme mnohých napadnú povestné šišky, pampúchy a fánky, ktoré patria medzi najreprezentatívnejších zástupcov tejto slávnosti. No Fašiangy nie sú len sladkostiach. Nakoľko ide o ďalší zo sezónnych sviatkov, ktorí si ľudia vymysleli na prežitie a ukrátenie dlhého zimného obdobia, do popredia sa dostávajú dostatkové sezónne suroviny, ako stvorené na obedné či slávnostné menu. A keďže v zime je vítané hlavne niečo na zahriatie, o ľahkých jedlách to veru nebude.

Vajíčkové hody do pohody aj nepohody – vedeli ste, že v niektorých oblastiach sa na Fašiangy pripravovala tradičná praženica? Vajíčkové obedové menu bolo hromadné, zo surovín vyzbieraných z celej dediny. O to pestrejšie však chutilo J.

Ukryté v strukoch – nakoľko naša zemepisná šírka strukovinám praje a zima si ich priam žiada, fašiangové obedové menu bez strukovín by nebolo tak celkom ono. Varili sa polievky, prívarky, zapekance na všakovaké spôsoby, hlavne na ten, čo špajza dala.

Omočené do omáčky – v susedných Čechách boli pre toto obdobie typické klasické omáčky – teplé a riedke, ideálne na zahrievacie obedové menu v zimnom období. Sviečková, chrenová, rajčinová, kôprová, či hríbová omáčka sa neskôr stali ozdobou regionálnych kuchýň.

Zimné zabíjačky – a niečo aj pre nevegetariánov. Zimné obdobie bolo optimálne na uskladnenie mäsa a mäsových výrobkov, a nakoľko pred veľkonočným pôstom bolo potrebné urobiť slušné zásoby, zabíjačkové hodovanie bolo situované práve sem. O obľúbenosti tejto názorovo rozchádzajúcej sa akcie svedčí aj skutočnosť, že z Fašiangových zvykov sa zachovala snáď najpresvedčivejšie až dodnes.

Fašiangový hrniec – úzko súvisel s predchádzajúcim obedovým menu, nakoľko ide o zabíjačkový guláš z pliecka alebo stehna a pečienky.

Pečené škvarkové placky – pokiaľ nebolo na celý hrniec, oškvarky v plackách atmosféru čiastočne nahradili. A tak si aj menej solventné rodiny pripomenuli toto nepôstne obdobie práve trošku netradičnejším obedovým menu.

Šišky a pampúchy – povestné kysnuté a vyprážané, následne do cukru namáčané fašiangové sladkosti poznajú snáď v každom regióne. Rôzne sú hádam len ich náplne, ktoré môžete variovať podľa vašej chuti.

Krehotinky z krehkého cesta – okrem babičkinho kysnutého si mlsné jazýčky pochutnávali aj na ľahších variáciách. Krehké fánky rozplývajúce sa na jazyku sú pokušením aj pre vyznávačov zdravej stravy. Ako zákusok za fašiangovým obedovým menu sú priam nevyhnutnosťou.

Zavinuté v závine – kysnuté možnosti dokázali okrem množstva tuku z fritézy poňať aj rôzne plnky – makové, orechové, tvarohové, sušené ovocie, orechy a podobne, a bez vyprážania boli zdravšie a ľahšie stráviteľné.

Sladkosť pre najsladších – komu by doteraz spomínané sladkosti nestačili, pre toho bol karamel. Pálený cukor bol dobrý nielen na lízatká, ale aj do omáčok, plniek či zimných nápojov určených na zahriatie. Veď čo nespraví obedové menu, to dokončia nápoje.

Vypálená pálenka – nečudo, že po výdatnom fašiangovom menu bolo potrebné žalúdku dopomôcť k tráveniu. A tak sa okrem karamelu pálilo všetko, čo prichádzalo do úvahy a pilo sa všetko, čo v studenej zime zahrialo.

Slávnostné či menej slávnostné, každopádne fašiangové menu bolo zimnou alternatívou stravovania a zahrievania organizmu pred nasledujúcim pôstom. Aby sme vám ho čiastočne pripomenuli, aj v našom obedovom menu pre vás nájdete sezónne záležitosti fašiangového typu.

Do akej miery tradície predkov zachovávate vy? Alebo ste ich inovovali na ľahší a zdravší variant? Dajte nám vedieť.

tk

 

Podobné články

Enter your keyword