News

Rôznorodé slovenské vianočné menu

Rýchlo a isto sa nám zvianočnieva, a nakoľko aj na nás začína vplývať sviatočná atmosféra, rozhodli sme sa privodiť vianočnú náladu aj vám. Ako inak, z nášho gastro pohľadu. Trošku sme teda pátrali, študovali a preverovali tradície a obyčaje slávnostného vianočného menu v rámci Slovenska a jeho jednotlivých regiónov, a prinášame vám niekoľko zaujímavostí. Mnohé možno poznáte, iné možno nie, každopádne sa oplatí mať prehľad, čo vás na sviatočných návštevách v jednotlivých oblastiach môže postretnúť. A pokiaľ sa na návštevy nechystáte, no nápady vás oslovili, môžete zaviesť meníčkové inovácie aj na domácom vianočnom stole.

Zdroj obrázkov: Archív Trikostrav

Zdroj obrázkov: Archív Trikostrav

 

Tradične netradičné slávnostné menu 

Vianočné slávnostné menu máme všetci zafixované z detských čias podľa toho, čo sa podávalo doma. Pri návšteve iných oblastí, sťahovaní či prisťahovaní partnera z inej lokality však prídeme na to, že Slovensko napriek svojej malosti poskytuje veľkú rôznorodosť zvyklostí v stravovaní počas sviatkov.

Polievka nemusí byť len kapustnica – hoci všeobecne najrozšírenejšia je pravdepodobne kapustová verzia vianočnej polievky, kapustnica nie je všade pravidlom. Šošovicová, kyslá hríbová – máčanka, hrachová, hŕstková – zo všetkých strukovín za hrsť či husté rybacie halászlé nie sú žiadnymi výnimkami hlavne v severných, južných a východných oblastiach. A aj v rámci jednotlivých polievok sú značné rozdiely. Tie kapustnicové väčšinou poznáme, hoci niektoré chute vždy dokážu prekvapiť. Kysucká hrachová polievka so slivkami, oravská kapustnica s údenou rybou, zemplínska vianočná kapustnica s pretlakom a ryžou a podobné kombinácie však poznajú zrejme len miestni fajnšmekri.

Ryba nepláva v každej vianočnej vani – vianočné slávnostné menu sa okrem polievky líši aj v ďalšom chode, v tom hlavnom. Nakoľko Slovensko nie je práve prímorskou oblasťou, podávanie rybaciny mimo rybárske oblasti nie je tak úplne originálnym zvykom. Čo mali na vianočnom tanieri naši predkovia pred druhou polovicou 20-teho storočia kedy sa takmer plošne udomácnil tento luxus? Jednoduché rezance alebo lokše s makom, pirohy, halušky s bryndzou alebo mäsité pokrmy typické pre daný región.

Strukoviny sa urodili len v niektorých oblastiach – a podľa ich dostatku sa aj servírovali. Východ ich napríklad postrádal, preto by ste šošovicovú polievku či prívarok v slávnostnom menu v týchto končinách hľadali márne. Naopak tam, kde ich bolo dostatok, nesmeli na sviatočnom stole chýbať.

Pirohy a šúľance ako súčasť pôstu až do polnoci – nakoľko vianočné slávnostné menu obsahuje chodov viac ako dosť a po predvianočnom pôste je predsa len rozumnejšie dávkovať ich žalúdku postupne a primerane, bezmäsité jedlá v rámci hlavného chodu sú stále aktuálne. Niektoré tradície ukončujú pôst vyjdením prvej hviezdy, iné polnocou, každopádne slovenské pirohy či šúľance majú svoje stabilné miesto nielen na tanieroch vegetariánov. Plnené bryndzou, cibuľou, syrom či zemiakmi sú optimálnym pokračovaním hustej polievky. Šúľance zas sladkou bodkou na záver.

Úvodný aperitív a sladká bodka na záver – aj úvod a záver vianočného slávnostného menu sa v mnohom líšia. Kým niekde sa na povzbudenie chuti pijú tuhé liehoviny, inde sú zjemnené medom alebo ide o medovinu samotnú. Záverečný dezert tiež môže predstavovať teplý variant v podobe šúľancov či pupáčikov s makom alebo vianočné medovníčky, vianočku, západoslovenský štedrák  či záviny zaváňajúce z východu. Nakoľko je mak symbolom hojnosti a bohatstva, určite by nemal chýbať aspoň na záver.

Symbolické slávnostné menu

Jedlo nielen na jedenie, ale aj na veštenieslávnostné menu počas Vianoc neslúžilo len na naplnenie žalúdkov po pôste, ale malo aj symbolický charakter. V rámci zvykov a obyčajov sa ovocie, orechy a iné pochutiny používali aj na predpovedanie budúcnosti, ochranu  pred chorobami či zabezpečenie bohatstva rôzneho druhu. Ak sa chcete inšpirovať od našich predkov, vyskúšajte napríklad nasledovné zvyklosti:

  • Ako pritiahnuť bohatstvo? – Šošovica, hrach, mak či kapusta by sa mali vyskytnúť v slávnostnom menu aspoň raz.
  • Ochráňte sa pred chorobami – pomocou cesnaku, orechov a či petržlenovej vňate
  • Získajte si náklonnosť a lásku – servírujte med a červené jablko
  • Zjednoťte rodinu – prostredníctvom spojených vianočných oblátok (spolu s medom to máte 2 v 1 )
  • Nezabúdajte na pokoru  – ryba ako diétne jedlo symbolizuje, že sme vďačný aj za málo na sviatočnom stole

Ako sa o hojnosť vo svojej rodine staráte vy?  Napíšte nám. Tešíme sa na vaše odporúčania.

tk

 

Podobné články

Enter your keyword