News

Šťavy a šťavičky

Nielen pre zdravé detičky, ale aj všetkých, ktorým na zdraví záleží. Možno to znie ako letná záležitosť, no čerstvé ovocné a zeleninové šťavy pomôžu hlavne v sychravom zimnom počasí, kedy sa to vírusmi a baktériami všade len tak hemží. Nejde pritom o žiadnu módnu záležitosť. Pozitívne účinky čerstvo lisovaných štiav objavili už v 19. storočí v Nemecku a Švajčiarsku, kde sa experti na zdravie zaoberali liečením surovou stravou. Dnes nastáva ich renesancia, ktorú by ste nemali premeškať ani vy.

Garden party - ovocie

Zdroj obrázku: Archív Trikostrav

 

A čo je na nich vlastne také výnimočné?

sú rýchle – už do 10-15 minút od užitia poskytnú bunkám potrebnú výživu práve vďaka tomu, že nemajú pevné časti, ktoré by bolo treba špeciálne tráviť.

sú zdravé – ovocné a zeleninové šťavy sú nabité vitamínmi a energiou, kvôli ktorým ich konzumujeme.

sú ľahko stráviteľné – nezaťažujú organizmus, nepotrebujú energiu na špeciálne trávenie.

Čerstvé šťavy v rámci zdravej stravy

Napriek tomu alebo práve preto, že čerstvé ovocné a zeleninové šťavy sú sladšie, pikantnejšie a hutnejšie, vám v rámci ozdravovacieho procesu pomôžu napríklad nasledujúcimi spôsobmi:

  • detoxikujú – hlavne ovocné šťavy vám zbavia nechceného odpadu
  • regenerujú – čo s detoxikáciou úzko súvisí. Zresetujú vás ale hlavne zeleninové šťavy.
  • podporujú imunitu – vďaka množstvu vitamínov
  • sú rýchlym zásobovačom energie
  • podporujú trávenie
  • odkysľujú organizmus a navodzujú acidobázickú rovnováhu
  • dopĺňajú diéty
  • a majú mnohé iné pozitívne účinky v závislosti od druhu šťavy

Odšťavte si zdravotné problémy

Aby sme len neteoretizovali a nechodili okolo nedostupnej horúcej kaše, vybrali sme niekoľko štiav a šťavičiek, ktoré by sa vám a vášmu zdraviu mohli hodiť. Samozrejme je ich omnoho viac a keď vás zaujmú, určite si ich ľahko nájdete.

Jablková šťava – pomáha pri častých infekciách dýchacích ciest a angínach, teda je ideálna na škôlkarske a školácke choroby. Poradí si aj s horúčkou a zápalom, zápchou či vysokým cholesterolom.

Citrónová šťava – je vhodná nielen pri prechladnutí či angíne. Účinne vplýva aj na reumu, arteriosklerózu, ochorenie pečene. Má antioxidačné účinky a zbaví vás aj nadbytočných kíl.

Mrkvová šťava – uľaví nielen unavenému zraku, či vystresovanému organizmu, ale aj rýchlemu rastu, čo ocenia deti vo vývoji. Vplýva na kvalitu pleti a preto sa radí medzi jeden z najlacnejších skrášľujúcich prostriedkov.

Šťava zo šípok – detoxikuje organizmus a spomaľuje starnutie vďaka vysokému obsahu vitamínu C.  Prečisťuje životne dôležité orgány ako sú pečeň a obličky, odbúrava stres a regeneruje celý organizmus. Šípky tiež chránia pred nachladnutím, baktériami, podporujú imunitu, trávenie, urýchľujú hojenie rán i zlomenín.

Cviklová šťava – statočne podporí imunitu, zlepší hojenie rán, činnosť čriev, žalúdka, žlčníka a pečene. Cvikla okrem toho prečistí krv a nezabúda ani na krásu – zdravé cievy, pružná pokožka, pevné vlasy a nechty a pomalšie starnutie je to, čo potrebujeme snáď všetci.

Brusnicová šťava – je prírodné antibiotikum, po ktorom by ste mali siahnuť na začiatku angíny, chrípky či zápalu priedušiek. Znížiť horúčku, zmierniť kašeľ či bolesť hrdla pre ňu nie je problém. Okrem toho upravuje trávenie, zlepšuje chuť do jedla, priaznivo pôsobí pri zápale močových ciest aj ochoreniach pečene. Brusnicová šťava je vhodná pri rekonvalescencii aj anémii.

Šťava z granátového jablka – pôsobí antioxidačne, teda vplýva na prečistenie – obličiek, krvy, je vhodná aj pri diétach. Má protirakovinové účinky, znižuje riziko srdcovo-cievnych ochorení, je vhodná pri zápale žalúdka, nadúvaní, hnačkách, žalúdočných vredoch, vysokom tlaku či zápale ucha. Poradí si aj s vysokým cholesterolom a problémoch s kĺbmi.

Šťava z čiernej reďkovky – vás zbaví tráviacich ťažkostí, rozpustí žlčové kamene a podporí oslabenú pečeň. Poradí si aj s bolesťami hlavy a nespavosťou. Vylieči kašeľ a bronchitídu.

tk

Podobné články

Enter your keyword