News

Potravinové zásoby na zimné časy

Potravinové zásoby na zimné časy

Jeseň je obdobím syslenia bohatých letných zásob na chladnejšie obdobie roka a to nielen v prírode. No nakoľko bývame pod lesom, občas sledujem, ako sa s touto skutočnosťou vysporadúvajú zvieratká. A občas prichádzam na pozoruhodné veci. Napríklad, naposledy boli orechy a žalude pozašívané po celej záhrade, čo mi hneď vnuklo myšlienku rozloženia rizika, že by zásoby mohli zmiznúť. Rozložte si preto aj vy riziko pokazenia letnej úrody do viacerých variantov uskladnenia potravín na zimu. Pripájame možnosti, ako vhodne uskladniť a zároveň ponúknuť aj v zime rôznorodé možnosti výberu zdravej stravy.

Zdravé stravovanie aj v zime

Aby sme si aj chladnejšie obdobie mohli vychutnať plnými dúškami a s neobmedzenými príchuťami, je vhodné pripraviť naň aj potraviny. A keďže mnohé z nich za bežných podmienok do zimy nevydržia, pripravíme im vhodnejšie podmienky, ktoré zabránenia množeniu baktérií a uchovajú živiny aj chuť v čo najväčšej miere, aby tak predišli ich znehodnoteniu. Zdravú stravu na zimné mesiace si môžeme zabezpečiť napríklad nasledovnými spôsobmi:

chladenie – v chladničke či suchej pivnici predĺži čerstvosť potravín o určitú dobu, no na prečkanie celej zimy tak celkom nestačí. Preto často siahame po ďalších, spoľahlivejších  možnostiach s dlhodobejším dosahom. Na chladenie sú vhodné napríklad zemiaky, koreňová zelenina, jablká, hrušky, orechy, tekvice.

mrazenie – zamraziť môžeme rovnako čerstvé ako aj tepelne spracované potraviny. Tie čerstvé by sme však pred schladením nemali zabúdať vysaunovať, v gastro jazyku blanšírovať či spariť. Tak si uchovajú vitamíny aj sviežu farbu aj po rozmrazení. Mraziť má význam zeleninu pevnejšej konzistencie, bobuľové ovocie, huby aj mäso.

sterilizovanie – či zaváranie okrem udržiavania farby a chuti zapríčiňuje stratu živín a vitamínov práve spracovaním pri vysokých teplotách. A hoci s nadmernými prídavkami cukru či soli, je snáď najbežnejším spôsobom používaným v našich domácnostiach. Sterilizovať okrem ovocia a zeleniny môžeme aj huby, mäso či mäsové výrobky.

fermentácia – kyslomliečne kvasenie, ktoré okrem predĺženia trvanlivosti obohatí potraviny o vitamíny najmä skupiny B, predstavuje prirodzený spôsob konzervovania zeleniny so vzájomným zachovaním vysokej výživovej hodnoty. Hoci sa kvasenie spája väčšinou s kapustou, týmto spôsobom sa dá spracovať takmer akákoľvek zelenina.

solenie – nakoľko v soli sa baktériám nedarí, ide o jednoduchý spôsob ako ochrániť potraviny pred plesňou a kvasením a získať tak ďalšie ingrediencie pre váš zdravý jedálniček.  Nasoliť môžete napríklad koreňovú zeleninu, cesnak, kôpor, zeleninové vňate či zelenú fazuľku.

sušenie – odparovanie vody zabráni baktériám a plesniam rozmáhať sa na nesprávnych miestach, teda v potravinách. Táto prirodzená forma konzervovania nielen zachová výživové látky, ale aj skoncentruje chuť a arómu. V sušenom ovocí, zelenine, bylinkách či hubách  tak vďaka ich vysušeniu objavíme viac ako by sme čakali.

Ako najradšej uskladňujete potraviny vy? Podeľte sa s nami o svoje skúsenosti.

tk

 

Podobné články

Enter your keyword