Každé ročné obdobie má svoje špecifiká, leto však všetci berieme trochu inak. Slnko, voda a prázdniny si automaticky žiadajú aj iné chute na tanieri a práve vďaka nim leto chutí a vonia po lete. Oddychovo, pohodovo, ľahko, sladko…
Aby sme však nezostali len pri snívaní a teoretizovaní, zobrali sme si na letnú mušku aktuálne sezónne variácie, ktoré okrem toho, že sú chutné, spadajú aj do kolónky zdravá strava.
Zdravá letná strava
čučoriedky a černice – čierne čudá farbiace prsty na fialovo sú plné vitamínov, ktoré môžete dôsledne doplniť práve v lete. Preto neváhajte a pustite sa do nich s plným nasadením. Pokiaľ máte potrebu ich čerstvú chuť niečím vylepšiť, pretvarujte ich do peny, zmrzliny či koláča. A ak ich zásoby prevyšujú vašu momentálnu spotrebu. Šup s nimi do zaváraninových pohárov či lekvárového hrnca alebo aj do mrazničky. V chladnejšom období ako by ste našli.
ríbezle a egreše – si tiež treba vychutnať v ich najväčšom rozkvete, teda v lete. Chutné pochúťky doplnené o vitamíny okrem iného napríklad na chudokrvnosť vylepšia nielen vašu náladu, ale aj zdravotnú stránku. A zdravá strava ríbezľová nenechá na svoje výsledky dlho čakať.
marhule a broskyne – sú ideálne na zahnanie sladkých chutí v horúcom lete. No nemusíte po nich siahať len v prípade potreby cukrovej náhrady. Rovnako statočne dokážu bojovať proti kašľu či astme, nepokoju a nervozite, dokonca aj zápche. Vysoký obsah betakaroténu v marhuľovej zdravej strave vás ochráni pred škodlivým slnečným žiarením a postará sa tiež o krásu vašich vlasov a pleti, ktoré zvlášť letným slnením trpia viac ako inokedy.
melóny – rôznofarebné osvieženie môžete využiť na sladké aj slané zdravé letné dobroty. Melónové šaláty sú zmesou cestovín, zeleniny, syrov a samozrejme osviežujúcich melónov a ich náladu vylepšujúce zloženie treba skutočne vyskúšať na vlastnom jazyku.
huby – nie sú len o hubovej polievke, ale aj o plusoch. Už starovekí Gréci podávali huby bojovníkom, aby mali dostatočnú silu v bitke. Rimania ich dokonca povýšili na dar servírovaný len pri slávnostiach. Dnes majú aj protirakovinové účinky, takže so správnymi hubami na tanieri môžete len získať.
tekvice a cukety – nemusíte len strúhať do prívarkov. Šťavnaté dužiny sú ako stvorené pre svieže letné šaláty, omáčky či plnky do lasagní, cestovín, ale aj mäsových rolád.
Vyskúšajte: Cuketa v pikantnom cestíčku, pečené zemiaky
patizón – príbuzný tekvice sa pýši svojím tvarom a neutrálnou chuťou, vďaka ktorej je tiež vhodný na letné zdravé všeličo. Ak vás omrzeli tradičné vyprážané kolieska, vyskúšajte ním nahradiť tekvicu. Je síce o čosi hutnejší a menej šťavnatý, no jej rolu hravo zastúpi.
Ochutnajte: Robi plátok s cuketou a patizónom, ryža
baklažán – veľmi obľúbený v Stredomorí, sa udomácňuje aj v kuchyniach našich zemepisných šírok. Baklažán plnený, zapekaný, v šalátoch, nátierkach či na slaných koláčoch dokáže nasýtiť či zasýtiť všetky žalúdky.
Náš tip: Eggcheese s cuketou a baklažánom, cestovina
paradajky – v supermarketoch sa na nás síce usmievajú po celý rok, ale s tými letnými z trhu sa nedajú ani porovnať. Paradajky voňajúce letom spoznáte na prvý počuch a dobroty z nich budú nielen inak voňať, ale aj znamenite chutiť. Skúšali ste už osviežujúce gaspacho na studeno?
kukurica – zlaté šúľky sú lákadlom nielen pre mlsné detské jazýčky, ale aj pre gurmánov, ktorí si ich vedia predstaviť aj inak ako praskajúce čudo v mikrovlnke. Kukuričné polievky, placky, kaše či šaláty najlepšie chutia z tej čerstvej.
ryby, rybky, rybičky – zo sladkých aj slaných vôd nikdy nechutia tak neodolateľne ako v lete. Ich rýchla a jednoduchá príprava neodradí ani kuchárskych neznalcov a energetické bohatstvo zásobí aj ťažké konštrukcie.
Iná ryba alebo ryba inak: Tilapia na pomarančoch, zelerové hranolky
Zásobte sa aj vy vitamínmi z letných zdrojov do zásoby, aby ste nadchádzajúce sychravé a chladné obdobie prežili v zdraví.
tk
Súvisiace články:
Zdroj obrázkov: , Trikostrav, Internet