News

Diétne Vianoce a zdravé menu

Vianočné sviatky sú pre väčšinu z nás sviatkami bohatého slávnostného menu, porušovania diét a zvykov zdravého stravovania. Čo však v prípade, keď sa nemôžete uvoľniť a dopriať si výnimku ani v tomto období? Zdravotné diéty vyplývajúce z dôvodu nesprávneho stravovania trápia čoraz viac ľudí, a preto prevencia nikdy nie je na škodu. Ak musíte dodržiavať viac ako zdravú stravu a sviatočné obdobie je pre vás skôr trápením ako pôžitkom, nemusíte tak celkom zúfať. Ak sú to vaše prvé diétne Vianoce, zrejme to bude namáhavé, nakoľko všetky začiatky bývajú ťažké, no pokiaľ sviatky trávite v zdravom duchu už dlhšie, určite dáte za pravdu, že aj zdravá strava vie potešiť aj mlsné jazýčky.

Bezmäsité mäso v šaláte

Zdroj obrázkov: Archív Trikostrav

 

Zdravé slávnostné menu

Nielen vianočné slávnostné menu je typické tým, že pozostáva z viacerých rôznych chodov. A tu často býva kameň úrazu zaťaženia žalúdka a následne iných orgánov a procesov. Nakoľko každá surovina sa trávi inak – s rôznymi prímesami a v rôznych častiach tráviacej sústavy, naládovaním rôznorodých substancií do jedného priestoru to žalúdku poriadne sťažíme. Niet divu, že po sviatočnom slávnostnom menu je najžiadanejšou činnosťou vodorovná poloha na gauči, čo je mimochodom ďalšia zásadná chyba, ktorá plnému žalúdku nepomôže, práve naopak. Ale poďme po poriadku. Skĺbiť diétne a slávnostné menu dokopy tak, aby bolo navyše zdravé, už zďaleka nemusí byť taký problém ako by sa našej mysli mohlo zdať. Na úvod sa treba pozitívne naladiť a následne si pripraviť plán. Najbežnejšie diéty, ktoré môžu čiastočne potrápiť našu fantáziu pri plánovaní slávnostného menu, sú nasledovné:

Vegetariánske slávnostné menu – vianočné menu kedysi tiež pozostávalo viac z bezmäsitých ako mäsitých jedál a pokiaľ je vašou prioritou ľahšia strava neživočíšneho pôvodu, počas sviatkov o veľa neprídete. Zároveň budete mať jednotlivé chody ľahšie stráviteľné, čo pri počte slávnostného menu tráveniu len prospeje. A pokiaľ si občas doprajete kúsok rybky, Vianoce sú určite tým ideálnym obdobím, kedy ju zaradiť do svojho jedálnička. Vegetariánstvo v pečení je tiež jednoducho nahraditeľné rastlinnými tukmi namiesto živočíšnych, agarom namiesto želatíny a podobnými detailmi, ktoré sú bežne dostupné nielen online, ale aj v bežných supermarketoch.

Delené diétne menu – slávnostné menu bežne pozostáva zo štyroch a viac chodov a vhodné kombinácie potravín sú práve v tomto prípade viac ako dôležité, nakoľko na tom je postavený základ delenej stravy a zdravého stravovania ako takého. Pokiaľ si počas sviatkov chcete dopriať a zároveň neporušiť nadobudnutú rovnováhu, kombinujte len povolené. Delená strava je jedným z mála šťastných diétnych menu, pri ktorom vôbec nemusíte hladovať či úplne vylučovať nevylúčiteľné a zároveň stále dodržiavate pravidlá hry.

Úspešné diéty celebrít v posledných obdobiach boli postavená práve na výhodách delenej stravy, kedy v jeden deň jedli len jeden druh potravín, pričom sa vôbec nemuseli obmedzovať. Keď je žalúdok nastavený na jeden program trávenia a neprekvapuje ho pomedzi to nič iné, na čo by sa musel preprogramovávať, strávi všetko bez problémov a zbytočného ukladania zásob.

Vianočné slávnostné menu bez lepku – bezlepkové potraviny dnes našťastie nie sú také výnimočné ako kedysi, a tak sa bez vianočného pečenia vôbec nemusíte zaobísť. Bezlepkových receptov nájdete nielen na webe, ale aj v špecializovaných obchodoch neúrekom a vaše vianočné slávnostné menu môže byť rovnako bohaté ako zdravšie v porovnaní s bežnými nie práve najľahšie stráviteľnými dobrotkami. A navyše bezlepkové sladkosti nie sú vôbec bez chuti, kľudne do nich zaangažujte aj zvyšok rodiny. Prevencie nie je nikdy dosť a po čase sa vám dokonca poďakujú.

Diétne menu bez cukru – na prvý pohľad to vyzerá, že vianočné sviatky sú útokom na diabetické diétne menu. Ani tu to však nie je také zlé ako by sa mohlo zdať. A rovnako aj tu, ako pri každom inom diétnom menu, platí opatrnosť nadovšetko, nakoľko dia potraviny obsahujú namiesto cukru tuky. Chutné menej sladké vianočné zobkanie preto berte s rezervou, ale to nakoniec platí pre všetkých zúčastnených, ktorých v rámci solidarity tiež môžete začleniť do svojho diétneho programu. Veď po sýtom slávnostnom menu cukornaté obmedzenie nezaškodí nikomu.

Pokiaľ patríte medzi prívržencov bežne zaužívanej stravy a zatiaľ vám zdravotná diéta nehrozí, v rámci zdraviu prospešného stravovania si doprajte striedmosť aj počas vianočného hodovania. Len tak budete môcť zachovávať tradície vianočného menu dlhodobo.

tk

 

Podobné články

Enter your keyword