News

Jar na tanieri v závodnej jedálni

Alebo ako predchádzať jarnej únave

Tohto roku jar na nás zaútočila priamo z ofenzívy a naše chuťové poháriky zatúžili po zmene zo dňa na deň. Horúce dni si totiž okrem ľahšieho outfitu žiadajú aj iné energie a náhle zmeny tiež prinášajú svoju daň v podobe jarnej únavy. Zdravá strava je jednou z možností, ako doplniť potrebné kalórie vhodným spôsobom a zároveň, ako premôcť neželané infekcie a alergény útočiace na nás spolu s jarným slniečkom. Na čo teda presedlať spolu s teplejším počasím?

Zdravá strava

zelenina a ovocie – vitamíny, vitamíny a ešte raz vitamíny sú nevyhnutnou podmienkou na zatočenie s jarnou únavou. Zdravá strava vo forme dostatočného množstva čerstvej zeleniny a ovocia vás naštartuje a doplní požadované látky do boja nielen proti negatívnym energiám.

zdravá strava - ovocná misa

Zdroj obrázku: Archív Trikostrav

menej tuku na tanieri – v chladnejšom období žalúdok zniesol aj ťažšie jedlá, no za tepla to už akosi nie je ono?  Telo najlepšie vie, čo mu chýba a samo si to vypýta. Rovnako dá najavo aj keď je niečoho navyše. Nehádajte sa s vlastným telom, ale načúvajte jeho požiadavkám a plňte ich s mierou. Zdravá strava vám pomôže byť v rovnováhe.

ryby, rybky, rybičky – patria medzi ľahké jedlá, hoci dokážu byť aj tučnejšie a navyše ponúkajú jeden z najdôležitejších – vitamín D. Ak vo vašom zimnom jedálničku doteraz chýbali, je najvyšší čas napraviť to. Zdravá strava vo forme rýb na rôzne spôsoby je optimom pre teplé jarné či letné dni.

jarná očista – naši predkovia dávno prišli na to, že jarné upratovanie spraví svoje aj s našou telesnou schránkou. Ak ste zatiaľ nepodstúpili jarný pôst, verte, že vám môže len pomôcť. Samozrejme všetko s mierou a vyhladovať sa do anorexie nie je prostriedkom, ani cieľom. Zdravá strava však náležite pomôže prečistiť telo aj myseľ.

pravidelné zavlažovanie – znie to ako ošúchaná fráza, no najjednoduchšie veci sú občas najzložitejšie. Pokiaľ aj vy abstinujete (čo sa vody týka) ako väčšina ľudstva, je načase prestať. Nesplývajte s davom a okrem zdravej stravy zaraďte do svojho jarného programu aj pravidelný pitný režim. Začať piť, keď ste už smädný, je dosť neskoro. Zavlažujte tak často, ako sa len dá. Vaše telo sa vám poďakuje nielen vyšším výkonom.

hýbte nielen prstami po klávesnici – okrem zdravej stravy nezabúdajte ani na pohyb a dostatočný relax. Neberte oddych ako luxus, ktorý si nemôžete dopriať, ale ako nevyhnutnosť, ktorá vám umožní fungovať ďalej bez ujmy na zdraví. Čím skôr si to uvedomíme, tým ľahšie sa nám bude dýchať.

Uvedené jarné tipy sme pretavili do reality a prispôsobili jej aj náš jedálny lístok, ktorý vám ako tradične ponúka pestrú škálu jedál na výber. Po zdravom obede u nás budete správne naladení a naštartovaní, tak veríme, že pohybové aktivity už zvládnete aj sami. Držíme vám palce pri prekonávaní jarnej únavy a hľadaní inšpirácií v našom jarnom menu.

tk

Podobné články

Enter your keyword