News

Májové recepty nielen na lásku

Že láska ide cez žalúdok, nepatrí len k májovým prísloviam, ale aj overeným skúsenostiam. V máji, keď je všetko zakvitnuté a okrem špajzových zásob začínajú prichádzať do úvahy aj čerstvé suroviny, všetko vnímame akosi inak. Preto určite stojí za to zastaviť sa v každodennom zhone a naplánovať si májový jedálniček nielen pre obedné menu, ale rovno na celé dni čerstvo a sezónne. Májová sezóna totiž ponúka rôznorodosť, po zime tak žiadanú.

A hoci dnešná ponuka supermarketov je pestrá po celý rok, čerstvá sezónna zelenina či ovocie majú v porovnaní s mimosezónnymi vyumelkovanými výstavnými kúskami predsa len čosi viac do seba. Menej leštidla, viac vitamínov, viac chuti a menej dusičnanov…A telo si ich tak nejak prirodzene žiada práve vtedy, keď sú dostupnejšie, takže práve v čase ich úrody, čo je ďalším pozitívnym znakom na ceste k zdravej výžive.

Zdroj obrázku: Archív Trikostrav

Májová zdravá výživa

Pokiaľ sa prirodzene neprirodzene riadite len ponukou obchodíkov a obchodníkov, bez premýšľania o sezónnosti, pokúste sa pribrzdiť a zamyslieť nad aktuálnym ročným obdobím a užiť si to, čo vám práve ponúka. Vaše telo si tak dokáže zo stravy vytiahnuť viac pozitív, čo sa prejaví aj vo vašej výkonnosti, takže budete môcť pridať plyn niekde inde. Často je práve nepremyslené stravovanie príčinou nielen jarnej únavy, ale aj mnohých vážnejších ťažkostí a to nielen so zažívaním a prežívaním.  V máji teda skúste loviť v májových vodách či hriadkach, veď vyberať naozaj je z čoho.

májová bryndza – zmena počasia robí divy nielen s ľuďmi, ale aj všetkým živým. A rovnako ako vaša (ne)zdravá strava vplýva na vašu výkonnosť, tak lepšia jarná výživa vplýva na výsledky produkcie živočíšnej ríše J, kam patrí aj jemná a lahodná májová bryndza. Halušky, zemiaky, šmirkás či iné nátierky vám v máji zachutia úplne inak.

májová praženica – aj vajíčka z jarného výbehu chutia inak. Májová praženica s jarnou zeleninou, májovými hubami a čerstvými bylinkami je vhodným variantom na jarnú večeru, ale aj ako plnka do mäsových rolád či obilninových placiek rôzneho druhu na obedné menu.

májové huby – výsledkom aprílových prehánok a dažďov sú  nielen májovky či čírovnica májová, ktorá vám môže počarovať svojím bielo-nevinným vzhľadom. Huby v máji rastú ako po daždi a pokiaľ si ich zaobstarávate vo vlastnej réžii, okrem zdravej výživy si zároveň opatríte aj zdravú prechádzku.

májová zelenina – reďkovky, kaleráb, jarná cibuľka, šalát, mrkva, špenát, zelená fazuľka, cukrový hrášok, uhorky, to všetko dokáže obohatiť obedné menu svojou farbou, chuťou a chrumkaním už v máji. A nakoľko zelenina zaujíma v každom jedálničku zdravej výživy popredné miesto, určite by ste si  na ňu mali posvietiť aj v májovej kuchyni. My tak zaručene robíme.

nové zemiaky – častá príloha k jedlám chutí na jar úplne inak a žiada sa dokonca ako ich základ či kompletné obedné menu. Nové zemiaky z májovou bryndzou, s bylinkami či do šalátu sú po zime to pravé zemiakové aj pre váš žalúdok.

špargľa – májová zeleninová kráľovná práve v mesiaci lásky slávi svoju vrcholnú sezónu. Preto pokiaľ túžite doplniť vitamíny a odbúrať zásoby a nielen to, určite siahajte po špargli v pravý májový čas. Špargľa by vo vašom zdravom obednom menu určite nemala chýbať, nakoľko patrí medzi dosť podstatných tvorcov zdravej výživy.

ovocné mámenie – bozky pod rozkvitnutou májovou čerešňou sú začiatkom mája aj cesty k zdraviu prospešným čerešňovým dobrotkám. Rebarbora – kráska z Tibetu, nám zas prináša kyslastú chuť plnú vitamínov a osviežujúce možnosti maškrtenia, aby sme sa pri tom všetkom zaláskovaní nepresladili.  

májové sladkosti – a hoci je reč o zdravej výžive, neznamená to, že sladké pokušenie v nej nemá priestor. Práve naopak. Pokiaľ si májové sladkosti doprajete s mierou, urobíte svojmu telu oveľa lepšie ako keby ste si ich neustále odopierali. Nakoniec, veď je máj a láska je sladká. Ani my sme sa nepremohli, a teda ani netrápili  a vybrali sme zopár sladkých májoviek pre mlsné jazýčky aj do našej galérie. Vyskúšajte, neoľutujete.

tk

Súvisiace články:

Máj špargle čas

Rebarbora pre zdravie aj krásu

Podobné články

Enter your keyword