Hoci bábätká si ho pochvaľujú najviac, nemusia sa ho vzdať ani neskôr. Mlieko nás totiž dokáže sprevádzať po celý život. Veď aj prirodzene prírodná indická medicína založená na zdravej strave uctieva mlieko ako blahodarnú surovinu až do takej miery, že kravy sú v ich končinách chránené. Tak na tom mlieku niečo bude.
Nakoľko Slovensko je krajinou s dobrým mliečnym potenciálom, nemusíme chodiť až do Indie. Mlieko a mliečne produkty by sme však mali do svojho jedálnička radiť viac ako prirodzene a určite častejšie ako ukazujú štatistiky. Či vám viac pasuje kravské, ovčie alebo kozie, každé dokáže váš zdravý jedálny lístok obohatiť svojím pozitívnym spôsobom. V jeho jarných podobách si ho môžete vychutnať naozaj pestro.
Malé mliečno-jazykové okienko
Tentokrát nepôjde o mliečnu ochutnávku jazykom, ale o jazykovú prehliadku mliečneho slovníka, celkom praktického pre zostavenie nielen obedného menu zo zdravej stravy. Zameriame sa pritom na vybrané chuťovky vhodné na nastávajúce letné obdobie.
májová bryndza – táto slovenská špecialita s charakteristickou chuťou je vyrábaná z ovčieho syra alebo zo zmesi ovčieho a kravského syra a to buď hrudkového alebo skladovaného. Názov letná a zimná už s obdobím až tak nesúvisí, nakoľko dnes je bryndza už celoročným produktom. Rozdiel je teda hlavne v syre.
zákvas a zákys – tak v tomto je tiež odchýlka. Zakysanky sú výsledkom pôsobenia baktérií, kým zákvasy sú produktom kvasiniek. Každopádne ide o osviežujúce kyslé produkty, ktoré si môžete vychutnať aj v rámci zdravej stravy a teplejších májových dní.
čerstvé syry – sú dostatočne prekysnuté a po výrobe sa môžu ihneď konzumovať. S rôznym obsahom tuku, sušiny, hrudkovité, mäkké až polotvrdé…z ovčieho mlieka dokonca vŕzgajúce pod zubami. V tejto skupine nájdete aj chuťovky akými je napríklad Ricotta, Cottage, Feta či Akawi – biele slané syry s nádychom exotiky.
jogurty – patria celosvetovo medzi najobľúbenejšie kyslomliečne produkty. Pri farebnej palete dnešného trhu niet divu, dokáže si vybrať naozaj každý. Ak vám však ide o skutočne kvalitný jogurt plný čisto mliečnych zložiek, na farebnosť zabudnite. Siahnite radšej po bielom či prírodnom nielen názve.
smotany – kyslá, sladká, na šľahanie a šľahaná, smotana do kávy, smotana na výrobu masla…postup spracovania je rovnako náročný ako počet druhov, o ktorých bežne ani netušíme. Vždy však ide o mlieko obohatené o tuk. V prípade nízkotučnej diéty by sme sa preto smotánky mali čiastočne vzdať, no v správnej miere sú súčasťou zdravej stravy aj dobré mliečne tuky.
žinčica – ako vedľajší produkt pri výrobe kyslého ovčieho syra, bola povýšená na tradičný slovenský mliečny výrobok. Dnes sa vyrába aj priemyselne, ale už z lacnejšieho kravského mlieka ako srvátka. Po autentický zážitok pitia pravej ovčej žinčice z dreveného črpáka si stále treba zájsť na výlet na salaš.
srvátka – je tiež vedľajším produktom pri výrobe syrov a tvarohu, pričom môže byť kyslá alebo sladká, každopádne je vždy vysoko hodnotná práve vďaka vysokému obsahu vitamínov. A tak si ju požičiava nielen potravinový, ale aj kozmetický a farmaceutický priemysel.
Mlieko v obednom menu
A aby sme nezostali len pri teoretizovaní, mlieko samozrejme prakticky komponujeme do obedného menu pre vás. Tu je pár tipov z našej kuchyne a galérie jedál :
- Pórová polievka so zemiakmi a syrom
- Cestovinový nákyp s jarnou zeleninou a syrom
- Cuketový prívarok s fašírkami z robi mäsa, zemiaky s vňaťou
- Špagety s brokolicou a syrovou omáčkou
- Ryžový nákyp s tvarohom a jablkami
- Tvarohové guľky s jablkovým pyré a sladkou strúhankou
- Jogurtové knedličky s jahodovou omáčkou
- Pangasius zapečený s jablkami a bešamelom
- Morčací závitok so syrom a špargľou
- Pečený losos so smotanou a estragónom
tk
Zdroj obrázkov: Trikostrav