News

Zdravá strava á la ryby

Výhody rybaciny a ich vplyv na náš zdravý život sme si predstavili naposledy, tentokrát sa zameriame na výber toho správneho mäska jednotlivých šupináčov a možnosti jeho prípravy do podoby servírovateľnej.

Dnešný výber rýb je bohatý nielen v prímorských oblastiach. Aj v našich končinách dostanete živé ryby nielen deň pred Vianocami a nielen v podobe kapra. Samozrejme živé sú naj, no pokiaľ to okolnosti nedovoľujú, mrazené varianty sú rovnako použiteľné. Okrem nich sú k dispozícii aj ryby solené, sušené, údené či konzervované.

A aké ryby náš trh ponúka okrem nestarnúcej kaprovej klasiky a filé?

Zdroj obrázku: Archív Trikostrav

Zdroj obrázku: Archív Trikostrav

 

Zdravá strava z morských rýb

Losos morský – marhuľovo sfarbené mäsko je hutnejšie a mastnejšie, použiteľné na studeno aj na teplo. Lahodný je pečený v alobale s bylinkami, studená misa s dominujúcim studeným lososom v celku je zas pekným spestrením bufetového stola.

Aljašská treska – túto bielu jemnú rybku bez kostí tiež pripravíte rýchlo a jednoducho a vďaka jej nemastnému zloženiu vykreujete zdravú stravu pre malých aj starších veľmi jednoducho. Na víne, na grile, na soté, zapekaná…Čím je mäso neutrálnejšie, tým viac možností príprav ponúka.

Makrela – hutné tmavé mäso poznáme hlavne z tradičných údenáčov, no makrelu možno pripraviť aj na mnoho ďalších spôsobov – pečená, grilovaná, so zeleninou, syrom, šalátom alebo na nátierku. Nakoľko je to sýtejšia ryba, zaženie hlad aj väčším hladošom.

Tuniak – ružové až tmavočervené mäso výraznej chuti si nežiada špeciálne dochucovanie. Rovnako dobrý v teplej aj studenej kuchyni, na prípravu šalátov, ryžových zmesí, cestovín aj sushi, je tuniak príjemným spestrením zdravej stravy.

Sardinka – čerstvé sardinky majú od tých v oleji a plechovke dosť ďaleko. Ide o malé rybky s tmavým mäsom a striebristou kožou, ktorú môžete konzumovať rovnako pokojne ako ich nespočetné malé kostičky. Vhodné do šalátov, no celkom dobre sa dajú aj vyprážať a grilovať. A to hlavne rýchlo, nakoľko ich neveľké telá nie je potrebné zbytočne sušiť či páliť.

Sleď – starý dobrý zavináč v kyslom náleve je tiež biely a sýty, s vyšším obsahom tuku, a preto vhodný na údenie, grilovanie a marinovanie. U sleďov platí – čím menší, tým lepší. Ak ste nedostali kúpiť sleďa, optimálne ho nahradíte sardinkami alebo makrelami, ktoré sú mu svojím zložením veľmi podobné.

Mahi-mahi – k nám priplávala z tropických a subtropických vôd a znamená – silná-silná. Nakoľko ide o relatívne veľký kus z čeľade delfínovitých, stretávame sa s ňou v podobe filé, ktoré je vhodné spracovať na grile aj na panvici.

Hoki – tiež nazývaný Treskovník je zaujímavé stvorenie tvarom pripomínajúce otvárač na listy a zložením mäsa treskovité ryby. Jeho prípravu je teda možné kopírovať s treskou a piecť, zapekať, marinovať, grilovať, omáčkovať…

Kambala – zaujímavá plochá ryba s oboma očami na vrchnej strane pripomína pekne tvarovaný okruhliak. So svojím pevným bielym mäskom lahodnej chuti si pláva v Atlantiku a sčasti okupuje aj Stredomorie. Na víne, v cestíčku alebo grilovaná sa môže objaviť aj u vás doma.

 

Zdroj obrázku: Archív Trikostrav

Zdroj obrázku: Archív Trikostrav

 

Zdravá strava zo sladkovodných rýb

Pstruh – sladko aj slanovodný obojživelník má jemné a mastnejšie mäso, ktoré správne okorenené a pripravené na grile, v alobale či na masle určite netreba predstavovať.

Šťuka – jemné a krehké mäso tohto vodného dravca závisí viac ako u iných od jej veku a váhy. Ideálne je okolo 2kg. Šťuku je možné piecť a grilovať, veľmi lahodná je na masle, rovnako ako jej kolega pstruh, varená na víne alebo doplnená omáčkami.

Kapor – diétne mäsko s množstvom kostičiek plávajúce vo vani plnej bahna je typickým príkladom predvianočného spoločníka. Kapra možno okrem vyprážania aj marinovať, piecť a grilovať. Netradične zaujímavý je s omáčkami, hubami, pivom, vínom či sušeným ovocím. Urobte si tentokrát netradičné sviatky a vyskúšajte kapra na iný ako klasický spôsob.

Pangasius – umelo kŕmený hit posledných rokov pochádza z Vietnamu a vďaka svojmu ľahkému bielemu mäsku bez kostí sa rýchlosťou blesku rozšíril do celého sveta. Svojím exotickým názvom sa tvári ako morská ryba, chovaný je však v sladkých vodách. Pangasius s omáčkami na rôzne spôsoby je vhodný aj pre malé deti.

Tilapia – u nás menej známy exemplár zdravej stravy známy už zo stredoveku patrí vo svete medzi 3. najviac konzumovaný rybí druh. Veľkou výhodou je opäť absencia kostí, nevýhodou podiel tuku, ktorý je na rybu vyšší ako sa patrí, no možno ho znížiť práve tepelnými úpravami ako je grilovanie, dusenie, či zapekanie.

Veríme, že vám náš stručný prehľad pomôže prísť na chuť rybám častejšie ako raz za rok alebo len počas dovolenky. Môžete začať napríklad naším obedovým menu, ktoré vám ich ponúka dvakrát za týždeň.

tk

Súvisiace články: Ryby a leto patria k sebe

 

Podobné články

Enter your keyword