News

Zdravou stravou nielen proti chrípke

Tohtoročná zima si zobrala dovolenku už na začiatku svojho funkčného obdobia a z aktuálneho počasia je zmätená nielen príroda, ale aj ľudský organizmus. A práve pri takýchto výkyvoch počasia je zdravá strava jedným z najspoľahlivejších bojovníkov proti neželaným výkyvom organizmu. Aby sme teda zachovali rovnováhu všade tam, kde je žiadaná, vitamínový doping nás neobíde.

Zdroj obrázku: Archív Trikostrav

Zdroj obrázku: Archív Trikostrav

Zdravá strava kapustová

Kyslá kapusta je jedna zo surovín, ktorej bolo v našich končinách vždy dostatok a našťastie sme jej blahodarné účinky odhalili včas. Nakladanie do sudov a kvasenie jej dokonca pomáha tieto účinky znásobiť, a preto by sme sa tejto zdravej strave určite nemali vyhýbať. Samozrejme najviac pozitív si zachováva vo svojom prirodzene surovom stave, ani tepelne upravená však nie je na škodu. S čím pomôže a pred čím ochráni?

oživenie a obránenie – vitamíny C, E, skupiny B a K, železo, fosfor, flór, horčík, draslík – to všetko a ešte oveľa viac dokáže doplniť zdravá strava na báze kapusty. Po takejto vitamínovej bombe, navyše servírovanej v kvasenom stave a v pravidelných dávkach, budeme živší a zdravší ako by sme čakali.

prečistenie a odľahčenie – detoxikácia organizmu nie je len aktuálna móda, ale hlavne v dnešnej dobe nevyhnutnosť. Vďaka laktobacilom a iným živým kultúram kapustové menu zvládne aj takúto zaťažkávaciu skúšku. Jedno z najzdravších prírodných a prirodzených probiotík vás čaká práve v zdravom menu z kapusty. A chudnutie ako výsledný proces očisty tiež nie je na zahodenie.

omladenie a skrášlenie – po pravidelnej konzumácii zdravej stravy z kapusty budete aj pomalšie starnúť a prilepšíte svojej pleti. Okrem toho podporíte myslenie aj svalové konanie, znížite vysoký krvný tlak či hladinu cukru v krvi.

prevencia aj liečba –  na zdravú stravu nie je nikdy neskoro. Pokiaľ však zmýšľate progresívne a prevencia vám nie je cudzia, zaraďte kapustu do svojho jedálnička skôr ako to bude nevyhnutné.

Kapustové obedové menu

Vhodné zastúpenie uvedených pozitív sme pretavili do konkrétnejšej podoby zdravej stravy pre malých aj veľkých. Aj v našom obednom menu  nájdete chutné kapustové jedlá plné vitamínov v teplej či studenej forme. Stačí si len vybrať.

Zdroj obrázku: Archív Trikostrav

Zdroj obrázku: Archív Trikostrav

kapusta na riedko – kapustové polievky a prívarky

kapusta s mäsom – ako príloha, plnka či závitok

bezmäsitá kapusta – prekladané zemiaky s kyslou kapustou a paprikovou bryndzou, strapačky s kyslou kapustou, koložvárska kapusta s robi mäsom, tofu s kapustou, kapustové karbonátky, musaka z kyslej kapusty a ryže, zapekané cestoviny s kapustou, kapustové koláče

kapusta nasurovo – šaláty od výmyslu sveta, s červenou aj bielou kapustou, so surovou aj nakladanou

Alebo máte iný návrh ako lahodne pripraviť zdraviu prospešnú kapustovú krásavicu? Napíšte nám.

tk

 

Podobné články

Enter your keyword